Demonstration mot massakern i Gaza

Under eftermiddagen skedde en demonstration mot kriget i Gazaremsan. Syftet var att nå ut till invånarna i Palestina.

Khalel Aburawa påminner publiken om att demonstrationen är slut men att kriget fortsätter.

Khalel Aburawa påminner publiken om att demonstrationen är slut men att kriget fortsätter.

Foto: Ilkka Ranta

Demonstration2014-07-25 16:00

Solen sken under fredagen samtidigt tågade ett hundratal demonstranter fram i Västervik. Demonstrationståget vandrade från det Islamiska kulturcentret ner till Spötorget. Palestinas flagga vajade i takt med den svenska samtidigt som luften fylldes av rop som löd "Leve Palestina", "Rädda barnen i Gaza" och "Bojkotta Israel". Väl på torget så hölls det en tyst minut för krigsoffren i Gazaremsan. Sedan höll Abdalfatah Aburawa, Trevor Abdulkarir Karlsson och tioåriga Abdelrahman Aburawa tal om att massakern i Gaza måste stoppas och vad som sker i området just nu.

– Vi vill stoppa massakern i Gaza och Palestina, säger Khalel Aburawa, som har anordnat demonstrationen.

Även om demonstrationen sker i Västervik så vill demonstranterna att deras röst ska nå människorna i Palestina och Gaza. De försöker därför att få kontakt med tidningar i länderna, så att invånarna vet att vi i Sverige ser vad som händer och stödjer friheten och fredens sida.

– Vi vill att människorna ska veta att vi är med dem. Vi är med barnen som har förlorat sina föräldrar, vi är med kvinnorna som har förlorat sina barn och vi är med männen som har förlorat sina familjer.

Efteråt ser Khalel Aburawa demonstrationen som lyckad. Han säger att det är viktigt att Trevor Abdulkarir Karlsson tog upp vad som händer i Gaza just nu och inte bara vad som har skett där tidigare.

– Nu hoppas jag bara att vi når ut till invånarna i Palestina och Gaza.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om