Gammal skola kan bli bostäder

Bostadsbolaget i Västervik har planer för att bygga om den gamla nedlagda skolan i Almvik till lägenheter.

Bostäder. Bostadsbolaget har planer på att bygga lägenheter i den gamla nedlagda skolan i Almvik.

Bostäder. Bostadsbolaget har planer på att bygga lägenheter i den gamla nedlagda skolan i Almvik.

Foto: Ilkka Ranta

Byggplaner2014-10-21 16:02

På den gamla skolgården finns i dag fem fastigheter. I några av dem bedrivs en viss verksamt. Det finns ett bageri och en förskola. Den gamla gymnasitiksalen hyr Västerviks och Gamlebys gymnastikföreningar tillsammans.

Fastigheten ägs av Tjust fastigheter i dag. Om de blir lägenheter i Almviks skola så kommer förmodligen Bostadsbolaget att ta över.

– Tjust Fastigheter hyr inte ut lägenheter, säger Agne Björkgren, förvaltare hos Bostadsbolaget.

Björkgren berättar att man efter annonsering fått in ett tiotal intresseanmälningar. Han hade gärna sett att det varit flera. 20–30 hade känns bättre.

– Det är alltid många som hoppar av.

Tanken är att man ska bygga kanske sex lägenheter i Almvik. Tvåor och treor i första hand, tror Agne Björkgren kan vara en realistisk plan.

Nu planerar man att bilda så kallade fokusgrupper. I dessa får folk komma till tals. De får träffa representater från Bostadsbolaget över en kopp kaffe och framföra sina önskemål om sitt eventuella framtida boende.

– Vi gör på samma sätt som vi gjorde på Hasselö, säger Agne Björkgren.

Skolbyggnaderna i Almvik byggdes 1957. Bostadsbolaget lockar kommande presumtiva hyresgäster med vacker sjöutsikt över Gamlebyviken; trädgård, lekpark, närhet tll förskola och allmänna kommunikationer.

Om det inte blir lägenheter i den gamla skolan så finns det alternativ. Bageriet har haft planer på att utöka med kaférörelse, någon annan har funderat på vandrarhem. Och så är försäljning ett alternativ.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!