Ett idylliskt lugn råder i den grönskande gränden, belägen mitt i centrala Västervik. Här står de gamla båtsmansstugorna från 1700-talet på rad – och här har Sanna Ackrell och hennes familj sin arbetsplats sedan snart 40 år tillbaka.
De senaste åren har dock bjudit på en del motgångar. Mögelproblem gjorde att två av stugorna behövde renoveras, men projektet stannade upp efter en miss från länsstyrelsen. Länge stod en av stugorna med ett upprivet golv – och ingen visste när renoveringen kunde dra i gång igen.
Nu, 2,5 år efter att renoveringen påbörjades, är äntligen den lilla stugan färdig. Sanna Ackrell kan pusta ut.
– Det här betyder mycket för oss. Det är roligt att kunna visa upp stugan.
Invändigt har stugan genomgått en förvandling sedan VT:s senaste besök. Då bestod golvet av en stor grushög. Nu ligger ett trägolv på plats, liksom trasmattor och noga utvalt möblemang. Allt ska andas 1700-tal – och linoljan gör sitt till för att skapa den rätta känslan.
Läs mer i papperstidningen och e-tidningen.