Höga smällar väckte åtvidabergare

Kl 6.10 på fredagsmorgonen brakade flera kraftiga smällar loss i Åtvidaberg. Flera nyvakna larmade polisen.

Skärmdump från den video på fyrverkeriet som åtvidabergaren Mathilda Lundqvist tog tidigt på fredagsmorgonen.

Skärmdump från den video på fyrverkeriet som åtvidabergaren Mathilda Lundqvist tog tidigt på fredagsmorgonen.

Foto: Mathilda Lundqvist/Skärmdump

Åtvidaberg2023-11-10 10:40

Katter blev rädda. Hundar likaså. Förmodligen också människor som vaknade upp till ett högljutt smällande ljud. På sociala medier skriver någon att den trodde det var fråga om skottlossning. 

Olle Älveroth, presstalesperson vid polisen berättar om flera inringare. 

– Vi fick flera samtal om smällar. Ganska snabbt fick vi reda på att det inte var något skarpt våldsbrott, säger han.

På sociala medier kommer olika rapporter, men också videoklipp om fyrverkerier. Smällarna uppges komma från centrala delar av Åtvidaberg, men oklart exakt varifrån. Smällarna ska ha hörts långt, både till Nygård och Berg.

Enligt de lokala ordningsföreskrifterna måste den som vill använda pyrotekniska varor på andra tider än nyårsafton och valborgsmässoafton mellan kl 18 och 01 söka tillstånd hos Polismyndigheten.

Det är ännu oklart om det fanns tillstånd för morgonens fyrverkerier. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!