Klassiska hus
– Det är verkligen en ovanlig kyrka, säger Annika Deltin, fastighetsansvarig i Södra Tjusts pastorat.
Kyrkan i Ankarsrum uppfördes år 1894 och invigdes 1918, då som kapell. Det var frivilliga metodister och folk från nykterhetsorden IOGT som byggde kapellet, av slaggsten från Ankarsrums bruk.
– Slaggsten är en restprodukt som blir till när man framställer tackjärn, berättar Annika.
– När arbetsdagen på bruket var slut tog man sin skottkärra med slaggsten och gick och tömde den här. Det måste ha tagit väldigt lång tid, fortsätter hon.
Det var från och med år 1909 Sven Spånberg som basade över bruket.
– Bruket var själva samhället. Det är svårt att förstå idag, men det var verkligen så. Bruket försörjde samhället med arbetstillfällen och kunde erbjuda lån. Brukspatronen hade en väldigt stark makt, berättar Annika Deltin.
Ankarsrums kyrka är en brukskyrka, då den har sådana starka band till bruket. Om det var på order av brukspatron Spånberg som hans anställda byggde kyrkan vet inte Annika säkert. Men kapellet blev till en samlingsplats för de som byggt den.
Ankarsrum var socknens centralort, men ville man som Ankarsrumsbo gå i kyrkan fick man tidigare resa till Hallingeberg eller Hjorted. Men så 1918 invigdes alltså kyrkan, med en klockstapel så att man kunde ringa in till gudstjänst.
Annika Deltin berättar att man gjorde ett stort arbete med att rusta upp kyrkan år 2019.
– Det ska ju vara fräscht, så att man tycker att det är roligt att komma på besök, säger hon.