Grunden är väldigt enkel. Sverige är ett stort, avlångt och glesbefolkat land. Därför behöver vi inrikesflyget. Ändå verkar detta simpla förhållande inte ha gått fram. Ett efter ett har regeringens projekt fallit. Det enda som återstår verkar vara viljan att rasera förutsättningarna för inrikesflyget.
I onsdags presenterades utredningen om en nationell skatt på flygresor. Utredningen tillsattes efter att försöken att stänga Bromma flygplats på alla sätt hade gått om intet. Men någon revansch blir det förmodligen inte för statsminister Stefan Löfven (S).
Redan innan den beställda utredningen presenterades hade motståndet tagit form. Alliansen och Sverigedemokraterna är emot att införa en flygskatt och därmed finns inte parlamentariskt stöd för denna reform heller.
Detta torde ha varit uppenbart sedan länge. Så frågan är väl egentligen varför regeringen fortsätter att aktivt söka dessa offentliga nederlag. Motståndet finns knappast enbart bland de politiska motståndarna i riksdagen utan även bland meningsfränder runtom i landet.
Socialdemokratiska kommunalråd i åtskilliga kommuner i norra Norrland gick ut och tog kraftigt avstånd från flygskatten. ”Tåget är ju inget alternativ på de här långa sträckorna. Och väldigt många orter är ju direkt beroende av att man har den här flygförbindelsen till huvudstaden och sedan ut i världen”, sade Luleås kommunalråd Niklas Nordström (S) till Sveriges Radio.
Nordström som i egenskap av kommunalråd måste agera närmare verkligheten än hans kollegor i Rosenbad ser det som regeringen missar: vardagen. Hur ska det alls vara möjligt att leva och verka bortom storstädernas gränser om flyget läggs ned eller beskattas så hårt att bara direktörer och ministrar har råd att använda det?
Utan flyget tvingas den som vill bo i Norrbotten eller Småland välja mellan karriär och privatliv. Det går inte att följa med på jobbets kursdag i Stockholm om det inte går att ta flyget hem efteråt. Befordran eller familj – var god välj.
Företagandet utanför de största städerna kommer också att minska till följd av detta. Digitalisering i all ära men det är fortfarande ingenting som slår ett personligt möte och ibland går det inte att välja bort.
Lägg till detta regeringens redan införda automatiska höjningar av bensinskatten samt det kommande förslaget att införa kilometerskatt. Det handlar inte längre om landsbygdsfientlig politik, den är rakt av människofientlig. Alla ska samlas i städerna. De som inte gör det ska inte röra sig från den plats de råkar befinna sig på och ingenting ska fraktas dit eller därifrån.
Regeringen bör göra det enda rätta och låta flygskattutredningen falla i glömska i en byrålåda. Påbörja istället arbetet för en politik som utnyttjar fördelarna med att det ännu bor folk i hela Sverige.