ââNu fĂ„r det vĂ€l bli av. Det var snöpligt förra Ă„ret att bli skadad sĂ„ nu försöker jag hĂ„lla mig pĂ„ benen, sĂ€ger Anja PĂ€rson till TT.
2022 skulle Anja PĂ€rson ha varit en av deltagarna i "MĂ€starnas mĂ€stare" men pĂ„ ett trĂ€ningspass inför tv-inspelningen skadade OS-medaljören vaden och fick hoppa av. Och hon var inte ensam om att lĂ€mna in handduken i förvĂ€g. Ăven Charlotte Kalla och kickboxaren Rickard Nordstrand skadade sig och fick ersĂ€ttas av andra deltagare.
Att skadorna dyker upp inför "MÀstarnas mÀstare" Àr inte helt förvÄnande, menar PÀrson.
ââDe flesta vill försöka komma lite förberedda, det Ă€r roligare om man vet att kroppen svarar. Alla har lite skavanker och genom Ă„ren Ă€r det vĂ€l en hel del vader och muskler som har smĂ€llt pĂ„ "MĂ€starnas" ocksĂ„, sĂ€ger hon.
"Vill bocka av"
TT: Vad Àr det som gör att man vill vara med i programmet, trots riskerna?
ââDet har blivit ett program man vill bocka av, att fĂ„ trĂ€ffa andra idrottare, det Ă€r en kul grej. För mig Ă€r det smĂ„roligt att fĂ„ komma dit elva Ă„r efter att man har slutat.
Den hÀr gÄngen stÀlls Anja PÀrson mot bland andra speedwayföraren Tony Rickardsson, hockeyspelaren Joel Lundqvist och Àventyraren Johanna Davidsson. Hon Àr medveten om att skidÄkare historiskt har klarat tÀvlingen bra. Magdalena Forsberg och Anders Södergren har bÄda vunnit tÀvlingen och 2011 var det legendaren Ingemar Stenmark som vann "MÀstarnas mÀstare".
ââDet kĂ€nns inte alls som nĂ„gon press pĂ„ mig, sĂ€ger PĂ€rson med ett skratt och kallar Stenmark för "ett unikum".
ââFast alpinister generellt Ă€r halvbra pĂ„ det mesta och det Ă€r vĂ€l allsidigheten vi har vunnit pĂ„ genom Ă„ren. Men det Ă€r elva Ă„r sedan jag var aktiv sĂ„ vi fĂ„r se hur jag har bevarat formen.
Avslutade nyss karriÀren
Anja PÀrson Àr full av respekt för motstÄndet och konstaterar att hockeyspelaren Joel Lundqvist förmodligen har fördel av att han nyligen avslutade sin karriÀr. Andra deltagare kan vinna pÄ grenspecifika tÀvlingar, spekulerar hon.
ââKonditionsmĂ€ssigt har jag inte sĂ„ mycket att erbjuda och ska vi hĂ€nga i en stĂ„ng har vi en Ă€ventyrare som klĂ€ttrar dagligen. Jag tĂ€nker att jag fĂ„r vara medelmĂ„ttan som hĂ€nger med och samlar poĂ€ng. Vinner jag nĂ„gon gren sĂ„ Ă€r det tur, sĂ€ger hon.
Nytt för sÀsongen Àr att SVT Àndrar en del i konceptet för programmet. Den hÀr gÄngen tÀvlar bara nio deltagare och alla nio inleder tÀvlingen tillsammans. Det blir alltsÄ inget gruppspel och inte heller nÄgot mÀstarkval.
Serien spelas in i norra Spanien för att sÀndas i SVT vÄren 2024.
RÀttat: I en tidigare version fanns en felaktig formulering om Frida Hansdotters medverkan i tÀvlingen.