Harris sviker förväntningar

Musik2009-08-20 11:04
Det här är en recension. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Calvin Harris är ett geni. Bara i förra albumets jättehit "Acceptable in the 80's" och "I'm not alone" från nya albumet ryms mer kvalitet än vad de flesta artister klarar av under en hel karriär. Men albumformatet passar inte den skotska electronicavirtuosen. Återigen sviker han den enormt högt ställda förväntningarna, trots att det här är en bra platta.
För har han en märklig egenhet att leverera ofärdiga låtar. Det var det som fällde hans förra platta och lite så är det nu med. Det är som om han bara lämnar över några beats, några grooves och lite röstpålägg och sedan väntar på att någon annan ska komma och remixa låtarna till perfektion.
Jag kan inte tolka det på annat sätt än att han är rädd för att vara för kommersiell och hellre vill behålla sin status som stjärnproducent än att nå den stora publiken. Men jag tror inte han lyckas hålla sig undan - det här är helt enkelt för bra. Även om de ofärdiga låtarna skulle vara femstjärniga om han jobbat klart med dem.
Mikael Forsell/TT Spektra
CALVIN HARRIS
"Ready for the weekend"
(Columbia/Sony Music)
På nätet: http://www.calvinharris.co.uk/
Betyg: * * *