Valdemarsvik på väg att bli en operastad

Valdemarsvik, vår närmsta kommungranne norrut, håller på att bli ett centrum för opera. Upptakten kom förra året då sällskapet Valdemarsviksoperan bildades och man satte upp Figaros Bröllop på Folkets hus teater i Valdemarsvik.

Lohengrin. Richard Wagners opera sätts upp på en utomhusscen på ångbåtskajen. Huvudrollerna i årets uppsättning görs av Margareta Ridderstedt och Mikael Fagerholm.Foto: Valdemarsviksoperan

Lohengrin. Richard Wagners opera sätts upp på en utomhusscen på ångbåtskajen. Huvudrollerna i årets uppsättning görs av Margareta Ridderstedt och Mikael Fagerholm.Foto: Valdemarsviksoperan

Foto:

Kultur och Nöje2007-07-11 00:25
Gick det bra? Ja, konstnärligt. Alldeles lätt är väl annars ingen start. Men kommunens generösa förlustgaranti gjorde att man praktiskt taget höll budgeten.
I år misströstar ingen. Kommunen och en rad andra engagerar sig starkt för Valdemarsvik som operastad. Sponsorlistan rymmer 50 namn. Valdemarsviks Sparbank är huvudsponsor. Bland de övriga finns en bred variant med företag, föreningar, skolor och privatpersoner.
Och nu är det dags för Lohengrin? Och utomhus? Vem i all världen har då fått så många att ställa upp för ett så våghalsigt projekt som att utomhus i juli spela upp Wagner-operan Lohengrin? Jovisst, dramat fascinerar. Romantiskt, spännande och med mästerlig musik. Men ändå?

Mannen som vet och står bakom projektet heter Dag Ridderstedt. Det är bara ett par år sedan han och hans hustru Margareta bestämde sig för att flytta till Valdemarsvik. När Margareta hette Edström i efternamn var hon känd som ett av de ledande soprannamnen på Folkoperan i Stockholm. Hennes Aida-tolkning till exempel fick lysande lovord.
Dag Ridderstedt själv har en annan bakgrund, bland annat som mångårig EU-tjänsteman i Belgien. Men musikengagemanget är han uppväxt med.
Valet av Valdemarsvik har mycket med själva valdemarsviken att göra. Den som har seglat där begriper vad jag menar. Där finns en laddning. Dag Ridderstedt såg Lohengrin framför sig där. Och så föddes årets plan.

Det speciella med Lohengrin-uppsättningen är att den kommer att sjungas på svenska. Dag Ridderstedt har översatt och bearbetat Wagners egen originaltext. Skälet är enkelt. Man ska kunna förstå vad som händer - i operahistoriska sammanhang har detta inte varit standard.
För att vi ska komma ännu närmare denna graalbesläktade historia har Ridderstedt, i samverkan med regissören Märit Bergvall, överfört handlingen till våra trakter. Tiden är omkring 830, året då Ansgars angjorde Birka. Dag Ridderstedt berättar att han letat sig tillbaka mot de åren. Visserligen tog det stopp för honom på 1100-talet, men då hade han funnit Valdfjorden och därmed en möjlig knytpunkt.

Nästa år väntar andra toner: Bizets Carmen. Och från 2009 är det tänkt att man ska arbeta året runt och då hunnit resa eller ta över en lämplig byggnad i Valdemarsvikshamnen. Ångbåtskajen är årets scen. Publiken sitter med ryggen mot en gammal lada.

Valdemarsviksoperan har redan både orkester (35 handplockade) och kör. Dirigent är David Björkman, från Norrlandsoperan men tidigare även känd från Vadstenaoperan.
Rollen som Lohengrin sjunger tenoren Mikael Fagerholm. Sopranrollen Elsa av Brabant (här namngiven som Brabank) är Margareta Ridderstedts. Den kände barytonen Stig Tysklind är engagerad som Fredrik av Trysemund. Och Ortrud, Fredriks hustru, spelar sopranen Gunilla Stephen Kallin.
Alla - och fler än de nämnda - är respekterade operaartister. Dag Ridderstedt själv tar den lilla rollen som Härolden, Roparen i Wald.
Lördagen 21 juli är det premiär. Och för veckan därpå är ytterligare fem föreställningar planerade.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!