Teaterskeppet har fått ny ordförande

Eva Dahlquist leder styrelsens arbete i amatörteaterförening.

Eva Dahlquist valdes till ordförande i Teaterskeppet vid föreningens årsmöte i söndags.
Foto: ANDERS STEINER

Eva Dahlquist valdes till ordförande i Teaterskeppet vid föreningens årsmöte i söndags. Foto: ANDERS STEINER

Foto:

Kultur och Nöje2004-03-03 01:00
Efter ett år utan ordförande har Teaterskeppet gjort en något ovanlig rekrytering: Eva Dahlquist har valts till ordförande, utan att ha varit med i föreningen tidigare. Det var i själva verket en medveten strategi från valberedningen att försöka få en utomstående person som ordförande. Man ville helt enkelt inte stjäla aktiva medlemmar från det som de redan gör i föreningen.
Eva Dahlquist blev lite ställd när hon fick frågan om hon ville bli ordförande i Teaterskeppet, berättar hon.
- Men jag känner mig hedrad och nyfiken. För mig är teater skapande, lust och glädje. Jag har alltid tyckt att teater är intressant och viktigt och har sett det mesta som föreningen har producerat de senaste tio-femton åren. Jag har bara inte haft tid att engagera mig förut.
Eva Dahlquist är ordförande i SKTF i Västerviks kommun. Det innebär att hon känner till kommunen, och att många i kommunen i sin tur känner henne. På så sätt hoppas hon bli en kanal mellan kommunen och Teaterskeppet.
Trots att man har varit utan ordförande så länge finns en bra organisation och stora planer för innevarande år. Det finns arbetsgrupper som ansvarar för alla olika aktiviteter, och det finns ingen anledning att ändra på den strukturen, menar Eva Dahlquist. Föreningens ekonomi är god och stabil.
- Min roll blir att strukturera upp styrelsens arbete och vara aktiv för att skapa nya kontakter, säger Eva Dahlquist. Jag vill vara den sista pusselbiten i styrelsen, som gör stommen ännu starkare.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!