Svensk filmflod att vänta även i höst

Foto: Alexandra Aristarhova "Kim Novak badade aldrig i Genesarets sjö", med bland andra Helena af Sandeberg och Anders Berg är en av höstens 20 planerade svenska filmer. Premiären är satt till 23 september.

Foto: Alexandra Aristarhova "Kim Novak badade aldrig i Genesarets sjö", med bland andra Helena af Sandeberg och Anders Berg är en av höstens 20 planerade svenska filmer. Premiären är satt till 23 september.

Foto:

Kultur och Nöje2005-04-18 00:25
Förra året hade 16 av totalt 25 svenska spelfilmer premiär under några få höstmånader, vilket ledde till att filmerna tog kål på varandra. Svenska filminstitutet sa att de skulle utreda hur det här skulle kunna undvikas i framtiden. Inte mycket verkar dock ha hänt, för i höst har 20 svenska filmer planerad premiär.
Målet inför i år var att förra höstens situation, där i princip varje svensk biobesökare såg "Så som i himmelen" men få eller ens någon av de andra filmerna, skulle undvikas i år. Åse Kleveland, vd på Filminstitutet, säger att de anordnade ett branschmöte under filmfestivalen i Göteborg i januari där ämnet diskuterades men resultatet verkar har blivit skralt.
- Vi har egentligen inte så mycket att säga till om, det är branschen som bestämmer när de vill placera sina filmer, säger Åse Kleveland.

Men filmlistan, som nu innehåller 20 svenska biopremiärer mellan augusti och december med en topp i september på nio filmer, är inte definitiv påpekar Åse Kleveland.
- Jag vet att det pågår diskussioner om att flytta några filmer till nästa år, och det är positivt. Men tyvärr har ju uppenbarligen inte sakernas tillstånd ändrats så mycket. Framförallt får vi ännu en sommar med ytterst få svenska filmer. Det tycker jag är beklagligt.
I USA släpps ju nästan alla stora "blockbusters" på sommaren. Varför görs inte samma sak i Sverige?
- Livsmönstret ser ju annorlunda ut i USA. I Sverige har vi lång semester, och vi förutsätter på något sätt att samhället stannar. Men även i Tyskland har de stora sommarpremiärer, och jag är övertygad om att sommaren kan vara en bra svensk biotid.

Åse Kleveland berättar att Filminstitutet, i sitt kommande remissvar till kulturdepartementet om hur den svenska filmpolitiken ska se ut från 2006, tänker föreslå vad de tycker bör göras för att få fler svenska sommarpremiärer. Hon vill ännu inte berätta vilka förslagen är, men vartåt det lutar kan anas när hon säger:
- Filminstitutet har ju inga maktmedel mot det här, men vi önskar att vi åtminstone hade några morötter att locka producenterna med. Vi vill ju att alla svenska filmer ska nå en så stor publik som möjligt. Det bekymrar oss när de konkurrerar ut varandra.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!