Anna Sahlene och norska stjärnskottet Maria Haukaas Storeng sjunger duett i Melodifestivalens sista deltävling.
-Jättekul! Vi borde ta tillbaka Norge som land också, säger Anna Sahlene.Även om unionen upplöstes 1905 är banden starka mellan Sverige och "lillebror" Norge, så även i schlagersammanhang. Många minns exempelvis Kikki Danielsson och Elisabeth Andreassen i Chips, som segrade i Melodifestivalen med "Dag efter dag" 1982.
Nu är det upp till Anna Sahlene och Maria Haukaas Storeng att föra traditionen vidare - och deras duett "Killing me tenderly" hör till förhandsfavoriterna i Malmös deltävling.
-Det här är roligaste gången hittillls. Maria är en fantastisk tjej, en skitbra duettpartner, säger Anna Sahlene, 32 år."Jag googlade Anna"
29-åriga Maria Haukaas Storeng är lika entusiastisk.
-Jag visste inte så mycket om Anna sedan tidigare, så jag "googlade" henne - och märkte att vi är väldigt lika varandra, säger hon.Båda har gott om schlagerrutin. Sahlene har tävlat för Estland i schlager-EM och deltar i Melodifestivalen för tredje gången, medan Maria Haukaas Storeng är Norges egen schlagerprinsessa efter att ha kommit femma i schlager-EM förra året. De senaste veckorna har hon dessutom varit programledare för Norges egen melodifestival, Grand prix.
-Men Grand prix går inte att jämföra med hur stort och proffsigt allt är i Sverige. Det här känns fantastiskt kul, säger Maria Haukaas StorengInspiration från James Bond
Det var Melodifestivalens tävlingsproducent Christer Björkman som kom på idén att tjejerna skulle göra en svensknorsk duett.
-Vi hade båda testsjungit låten var för sig. Sen fick Christer så svårt att välja mellan oss, så det blev en duett i stället, säger Anna Sahlene.De tror själva att "Killing me tenderly" har goda chanser i Malmö.
-Det är en fantastisk låt att sjunga, väldigt kvinnlig, innerlig och sensuell, säger Anna Sahlene.-Den är också dramatisk, med 70-talskänsla, som en korsning mellan Abba och James Bond. Jag hade inte blivit förvånad om den hade varit med på en samling med "007"-låtar, säger Maria Haukaas Storeng.
"Goda grannar"
Även i låtens nummer märks inspiration från James Bond.
-Det blir bara tjejer på scenen och vi har haft Bond i bakhuvudet hela tiden. Därför blir det mycket lek med silhuetter, ungefär som i Bondfilmernas vinjetter, säger Anna Sahlene.Och den svensknorska schlagerunionen ger tjejerna mersmak.
-Jag tycker att vi ska ta tillbaka hela Norge. De är mycket rikare än oss och har så fin natur, säger Anna Sahlene och skrattar.-Nja, det räcker med att vi är goda grannar som kan komma över och dricka en kopp kaffe då och då, säger Maria Haukaas Storeng.