Mat som inspirerar

Mat, minnen och resor, det är tre ledord för den nya boken från Tofvehult Café. Boken planeras komma i september och på tisdagen lagades och fotades rätterna i det lantliga caféet.

Bilderna måste vara perfekta och det ligger mycket tankeverksamhet bakom upplägget. För att maten ska se riktigt glittrande och god ut sprayar Johnny lite på den.

Bilderna måste vara perfekta och det ligger mycket tankeverksamhet bakom upplägget. För att maten ska se riktigt glittrande och god ut sprayar Johnny lite på den.

Foto: Anders Steiner

Kultur och Nöje2011-03-31 00:00

På Tofvehult café trängs matdofterna med varandra. Lena Göransson står i köket och lagar mat och i rummet intill står maken Peter och Johnny Franzén och fotar hamburgare med sallad, pommes och coleslaw. Allt hemgjort förstås. Bilderna ska sätta färg på den nya boken från Tofvehult som är planerad till september.

- Vi tänkte försöka hänga på bokmässan i Göteborg. Förra boken innehöll mycket kakor och bröd men den här boken ska fokusera mer på mat, säger Johnny.

Planerandet av den nya boken har varit igång sedan jul och det är Lenas och Peters resor som inspirerat till de olika maträtterna.

- Vi har sparat menyer och foton från alla resorna och det vi minns mest från ställena vi varit på är maten vi ätit och restaurangerna och caféerna vi besökt. Mat, minnen och resor är tre ledord för boken, säger Lena.

Mat har alltid varit en viktig del i Lenas liv och hon har själv lagat mat så länge hon haft möjlighet att göra det.

- Maten är så central, det är runt middagen familjen samlas och pratar med varandra men många är på väg att tappa det. Man har ont om tid och prioriterar annat. Med boken vill vi visa att det är roligt och enkelt att laga mat. Det behöver inte vara jättemånga ingredienser, jag tycker om enkla och rena smaker som tillsammans skapar god mat.

Den nya boken från Tofvehult ska innehålla något för alla. Själv är Lena mest förtjust i Japans och Italiens matkultur med sushi och lufttorkade skinkor och mozzarella. Hon gillar inte fiskbullar och surströmming skulle hon inte vilja äta men förutom det äter hon allt.

Det är viktigt att bilderna på maträtterna blir bra och inne i rummet står Peter och Johnny fortfarande och vrider och vänder på hamburgertallrikarna.

De tänker lite, flyttar en Coca Cola-flaska lite till höger, flyttar tillbaka och tänker igen. Till slut får de till en bild de är nöjda med och laddar för nästa rätt som är på väg in.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!