Kultur intar Marieborgskyrkan
Sjätte kulturveckan bjuder på konst, musik och choklad.
? Vi skulle aldrig kunna genomföra det här om vi inte hade en stor stab av ?Marieborgskyrkans vänner?. Vi är ju inte vinstdrivande utan har väldigt låg budget, säger pastor Roger Mörk.
Och vänner finns uppenbarligen för schemat är fullspäckat från invigningen av kulturveckan på söndag till avslutningen söndagen den 20 mars.
Det blir förstås gudstjänster, men också konstutställning, lunch och lunchmusik. Huvudnumret på konstutställningen är naturmålaren Lennart Lannfjäll från Sollentuna. Hans målningar ackompanjeras av mer tredimensionell konst av Västervikskonstnärer.
Lunch serveras varje dag och då bjuds också på en halvtimmes lunchmusik, mest med musiker från Västervik.
På kvällarna blir det musik och föreläsningar. Bland annat en musikkväll om Einar Ekberg med barytonen Erik Ström och pianisten Lennart Jernestrand och föreläsning om choklad med provsmakning med konditorn Christer Alzén från Mullsjö.
Inträdet är gratis under hela veckan, men kollekt är mycket välkommen.
? Vi tror att det blir en spännande och trevlig vecka igen, säger Roger Mörk.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!