Fullsatt på kungligt lustspel i Ankarsrum

Spex, sång, musik och rungande applåder. På lördagskvällen var det jubielumsföreställning med Hemmets Komedianter i Folkets hus.

På lantgård i Blackstad. - Kan man mjölka kon på avstånd, undrar drottningen (Maja-Stina Johansson).

På lantgård i Blackstad. - Kan man mjölka kon på avstånd, undrar drottningen (Maja-Stina Johansson).

Foto:

Kultur och Nöje2005-09-26 00:25
Publiken blev stor till föreställningen "Pära, körv och krösamos" som Hemmets Komedianter med engagemang och glimten i ögat charmade såväl unga som gamla. Som extra krydda hade arrangören till jubileumsföreställningen ordnat med supé för teaterbesökarna denna kväll. 150 personer hade en helkväll i Folkets hus i Ankarsrum.
- Sånt här är jättekul. Jag tycker om att arrangera spexia kabaréer och i kväll blir det extra då vi kommer att underhålla gästerna efter maten, säger Ing-Marie Holmberg i Hemmets Komedianter.
Hennes medspelare är Margareta Ringdahl, Britt-Louise Apéll, Margareta Göransson, Britt-Marie Johansson, Kicki Lingdahl, Ulla Hertz, Ingalill Ström och Maja-Stina Johansson.
Det är Ing-Marie Holmberg som är både regissör och manusförfattare till den spexiga underhållningen som hon också spelar med i. När hon skrev det kungliga lustspelet "Pära, körv och krösamos" hade hon ingen aning om att kungaparet skulle komma till Ankarsrum.

En andra gång kom kungaparet till Ankarsrum. På stationen väntade bruksborna med flaggor i handen och tåget rullade in och av kom kungen (Ingalill Ström) och drottningen (Maja-Stina Johansson). Kungaparets tjustresa skildrades med sång och spex som varvades med patriotiska händelser i och utanför Ankarsrum. Publiken njöt och tjöt av tjejernas förklädnad och dråpligheter med fyndiga och humoristiska scener.
Tempot höjdes med musikerna Barbro och dottern Agneta Frisk som spelade alltifrån schlagers till bröllopsvisor.

Stora applåder blev det när föreställningen med Hemmets Komedianter som avslutning bjöd in publiken med sången "Efterfest på våran balkong".
På fredag blir det ytterligare en föreställning på "Pära, körv och krösamos".
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!