Design i centrum på galleri

Galleriet Storgatan 31 i Västervik har i veckan bytt skepnad. I stället för konst har man lyft fram design och anledningen är att Västervik villa hänga med i det nationellt utropade designåret. Och det kan Västervik göra av egen kraft. På utställningen finns exempel på vad tre i kommunen verksamma designers kan åstadkomma, och dessutom idéer från elever från sommarens designkontor.

Prisad. En prototyp för en vattenblandare visar Rolf Herrström upp på designutställningen på Storgatan 31. Med en variant vann han en tävling som ett tyskt företag ordnat.

Prisad. En prototyp för en vattenblandare visar Rolf Herrström upp på designutställningen på Storgatan 31. Med en variant vann han en tävling som ett tyskt företag ordnat.

Foto:

Kultur och Nöje2005-08-27 00:25
De båda handledarna på designkontoret Annika Deltin och Daniels Byström, båda från Gamleby, finns med på utställningen liksom den erfarne Rolf Herrström som för övrigt är konstföreningens ordförande.
Herrström kan två trevliga nyheter. Dels har han i dagarna vunnit en designtävling i internationell konkurrens. Han har utformat de bästa vattenblandarna till ett tyskt företag, som startar produktionen av dem inom ett par år. Dels har det precis blivit klart att Daniel Byström startar eget och flyttar in i rummet bredvid Herrström i Atriohuset.
Båda intygar hur värdefullt det är att ha en kollega att utbyta erfarenheter med.
- Det ger en korsvis befruktning och man kan vara bollplank åt varandra, säger Herrström.

Daniel Byström kan titulera sig designingenjör efter en speciell utbildning i Karlstad. När han var klar med den 2003 fick han jobb "på golvet" hos Marström Composite AB i Västervik. Efter ett tag blev han konstruktör där, och nu har han alltså startat eget.
Han tror inte det ska bli några problem att få uppdrag.
- Det finns ett sug efter designkompetens, säger han. Det handlar inte bara om produkternas färg och form utan ett företags hela profil. Design närmar sig affärsutveckling.
- När det gäller produkterna kan man inte bara tänka på färg och form utan också att de är användarvänliga och produktionsvänliga.

Trots att Daniel Byström är så ny som designer har han redan hunnit presentera sig i större sammanhang. I samband med tävlingen Aluminiumdesign 2004 gavs det ut ett lite häfte med de bästa idéerna. Daniel Byström har med två bidrag, en flexibel stativkäpp som han har kallat Flamingo, och en ny "papperskorg" för källsortering på gator och torg. Nu väntar han bara på att någon tillverkare ska nappa på förslagen.
Designutställningen på Storgatan 31 pågår till och med den 3 september.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!