Just nu ordningsställs årets upplaga av Sommarsalong i Västerviks konsthall. Bakom arrangemanget står Västerviks konstförening. Britt-Marie Enocksson, i föreningens styrelse, berättar att de i vanlig ordning använt sig av en jury för att besluta vilka konstverk som ska finnas med i utställningen.
– 153 konstverk lämnades in, både av heltids konstnärer och av amatörer.
Enligt traditionen ägnar sedan juryn en dag åt att titta igenom konstverken och välja ut vilka som passar till årets utställning. I år valdes en tredjedel av de inlämnade verken. Sammanlagt är det 39 olika konstnärer som skapat de utvalda konstverken.
Den här gången har Fred Johansson, från Kalmars konsthall, agerat jury. Han har lång erfarenhet av konst och arbetar just nu med den permanenta utställningen i Kalmars konsthall.
– Vi har kommit fram till att det är bäst om det kommer in en opartisk person som kan se konsten på ett annat sätt än vi kan, säger Britt-Marie Enocksson.
Bland konstverken finns både tavlor och skulpturer.
– Tekniken är blandad och det finns heller inget tema. Förutom att alla konstnärer är från Västervik kommun, säger Britt-Marie Enocksson.
Många av konstnärerna har ställt ut i Västerviks konsthall tidigare.
– Men det finns några nya konstnärer också.
På lördag är det vernissage och sedan håller utställningen öppet till den 19:e juli.