Det var trångt och det var varmt i stora salen i Gunnebo Folkets hus. 170 personer satt vid långborden, på scenen satt 40 musikanter.
Det är en vårtradition att musikkåren bjuder till musikkafé.
I år var det extra festligt. Det är 60 år sedan kåren bildades.
Faktiskt finns det två medlemmar som varit sedan starten - eller näst intill: Magnus Svensson på bastuba och Ola Ålstam på saxofon.
– Ett blåsmusikintresse kan man ha hela livet. Det är inte som idrott som man ägnar sig åt i ungdomen, säger Ola Ålstam.
De berättar om sammanhållningen i gruppen, trots att kårens medlemmar är spridda över ett stort åldersspann och har skilda bakgrunder.
– Här finns människor från alla yrken, säger Ola Ålstam.
Naturligtvis har de varit med om många minnesvärda spelningar. Ola Ålstam fastnar för en upplevelse: Det var att få marschera under det festliga 17-majfirandet i Västerviks vänort Langesund i början av 90-talet. De nämner också de senaste årens konserter i Bryggaren.
Det verkar överhuvudtaget som att det är en musikkår i bra form. Jämfört med starten är musikanterna fler – och när VT talar med den mångårige dirigenten Gunnar Andersson så säger han att kåren har blivit duktigare musikaliskt med åren.
Ett litet orosmoln ser han dock.
– Det är inte lika många ungdomar som väljer blåsinstrument i musikskolan numera.
Ola Ålstam tycker att det är en musikkår som följer med sin tid. Han pekar på spellistan där visor samsas med musikalnummer.
– Vi spelar inte bara gamla marscher.