Ren katastrof för småföretag

Västervik2006-01-04 00:25
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Allan Nilsson skall ha tack för insändarsvaret den 29 december i VT. Jag skall kort försöka klargöra mina synpunkter avdelning för avdelning från Allan Nilssons insändare.
Första avdelningen. Jag håller med om att vi har en låg beskattning och rimliga regler vad gäller storföretag. När det gäller små och medelstora företag är det en ren katastrof. Jag är tydligen dåligt uppdaterad vad gäller holländska småföretag som flyttat till Sverige. Däremot har några holländska jordbrukare köpt jordbruk här i Sverige (markpriserna är mycket lägre i Sverige).
Att räntan är låg struntar storföretagen i. Småföretagare är oftast obenägna att skaffa sig skulder. Ta bort 3:12-regeln och möjliggör investeringar med eget kapital. Investeringarna som görs i dag till låg ränta är den offentliga verksamhetens investeringar, i första hand nybyggnationer.
Att inflationen är låg gynnar inte storföretag. Med inflation går det att göra skenvinster och reella vinster. En skenvinst är i de flesta fall avskrivningar av maskiner vars värde ökat.. En reell vinst är om företaget köper in ett stort råvarulager. Lagervärdet stiger hela tiden med hjälp av inflationen. Den färdiga produkten prissätts med dagens värden.

Avdelning två. Billig och säker leverans av energi är viktig. För att den så kallade förnybara energin skall konkurrera måste priset på kärnkraftsenergi och vattenkraftsenergi höjas. Förnyelsebar energi existerar för övrigt inte. Solen gör av med miljontals ton väte varje dygn som aldrig ersätts. Hållbar och förnyelsebar energi är bara grönt flum. Bygg ut kärnkraften så vi blir självförsörjande på vattenkraft och kärnkraft samt se det som en infrastruktursatsning. För inhemskt behov bör energipriset vara självkostnadspris och vid export av energi marknadspris.

Avdelning 3. Facket är med vid förhandlingarna när det gäller avskedande. Det är då också rimligt att facket tar sitt ansvar som delaktiga. Dessutom vet jag att alla icke organiserade arbetare åker först utan pardon. Välkommen till facket under hot skall det nog uttryckas enligt min långa erfarenhet av att inte vara fackligt ansluten.
Läs mer om