Bygg ut kärnkraften
I lyriska ordalag hyllar Lennart Beijer Telia och Volvo (VT den 24 oktober). Båda företagen har valt bort kärnkraften som inte är en hållbar energikälla är deras motiveringen. Nu skall det vara förnybara energikällor som gäller för dessa två företag det vill säga sol vind, vatten och bioenergi.
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Skall Volvo och Telia stanna upp med sina respektive verksamheter när det är vindstilla eller vattenmagasinen är tömda och solen gått i moln?
Biobränslet är inte direkt hållbart det heller. Skog behövs för olika ändamål om inte annat för att ta upp koldioxid.
Nej, sanningen är den att deras energibehov kommer att tillgodogöras med el från i huvudsak 50 procent från vattenkraft och 50 procent kärnkraft. Det går inte att skilja på gröna elektroner och andra. Volvos och Telias utspel är bara ett utspel inget annat dessutom ogenomtänkt utspel. Att Lennart Beijer går på det är lite förvånande.
Bygg ut kärnkraften så att Volvo även i fortsättningen kan driva sin verksamhet under trygga förhållanden och med konkurrenseffektiva kostnader för energin.