Michael Nyqvist spelar Tjechov i indiankläder
Foto: Pressens Bild/Arkiv Det är bråda dagar för Michael Nyqvist. Dels förbereder han sig för sin största roll på Dramaten hittills, och dels är Så som i himmelen Oscarsnominerad.
Foto:
? Jag har löptränat och lyft vikter för att orka med den här rollen, säger Michael Nyqvist när TT Spektra till slut fick tag på honom.
Tjechov brukar betyda vita linnekostymer, monokel och en scenografi med björkar och rysk snickarglädje. Men i Dramatens uppsättning av Tjechovs ?Platonov? har man förlagt handlingen till en maskerad. Huvudrollsinnehavaren Michael Nyqvist uppträder i indiankläder, hans motspelare är utklädda till bagare, präst, fängelsekund och björn. Scenografin är enkel: ett par kullar och en kägelbana. Men det gör det inte enklare för Michael Nyqvist. Han ska upp och ned för de där kullarna; hans karaktär Platonov är en rastlös själ, som springer och hoppar, fram och tillbaka. Både kroppsligen och själsligen.
? Det rätt maxad scenografi. Jag har löptränat och lyft vikter för att orka med den här rollen. Man blir redigt trött efteråt. Men egentligen är det inte svårt, det är mer kul, säger en stressad Michael Nyqvist i en paus mellan repetitionerna.
Han säger ?det börjar kännas så där äckligt i magen? strax före premiären.
? Det går inte att få ro, bara man sluter ögonen så poppar repliker upp. Man blir så konstigt självmedveten på dagarna.
Hjälper det inte att tänka på Oscarsgalan då?
? Då blir det ju bara ännu värre. Fast det är ju väldigt kul.
?Platonov? är ett av Tjechovs tidigaste dramer ? tror man. Pjäsen hittades i ett bankfack i Moskva 1920, flera år efter hans död. Man antar att han skrev pjäsen redan när han var 20 år. Det är en bitvis ganska burlesk komedi om den rumlande folkskolläraren Platonov, som ljuger, bedrar och manipulerar sin omgivning. Inte för att han är elak, utan för att han helt enkelt inte vet vad han vill med sitt liv. Kvinnorna älskar honom, männen likaså. Och som så ofta i Tjechovs dramatik bildar den ryska överklassen fond för dramat. En klass som utan att veta det själv lever sina sista dagar.
? Han känner att det är nu eller aldrig. Det är sista chansen att förändra sig. Hans vänner blir av med sina gårdar, hans klass har försvunnit. Han blir skoningslös. Men under färden så förstår han inte riktigt vad det är han sätter igång. Han kan ju inte välja. Där kommer det här mänskliga... den ryska hjälten fram, tycker jag. Som jag gillar så mycket, säger Michael Nyqvist.
Vad är det mest krävande med den här rollen?
? Det är att vända på en femöring med hela känslolivet som han gör. Han kan stå och titta rakt ned i ruinen, men så plötsligt kan han vända och komma på en ny liten plan. Och bli glad. Strålande glad, jättelattjo. Och sen vänder det ned igen.
Vilket är det främsta skälet till att gå och se ?Platonov??
? Att man kan se att andra inte heller har det så bra. Man står inte ensam med sin beslutsångest. Till och med den ryska överklassen hade den. Kungahuset. Allihopa.Fotnot. I rollerna: Michael Nyqvist, Lena Endre, Nina Fex, Tomas Pontén, Gustaf Skarsgård, Johan Holmberg, Marie Richardson, Rebecka Hemse, Per Mattsson, Erik Ehn, Jonas Bergström, Ingvar Kjellson, Rolf Skoglund, Jacob Nordenson, Tommy Nilson med flera.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!