Jag arbetar med:
- Vd och marknadschef pÄ Svensk Fastighetsförmedling i VÀstervik. Arbetet innefattar dock det mesta pÄ en fastighetsförmedling. Till exempel sÄ gör min juristbakgrund att jag hanterar en hel del juridiska Àrenden och mitt förflutna som bÄde stillbilds- och filmfotograf att jag fotograferar mÄnga av vÄra kunders bostadsrÀtter, villor och fritidshus.
Jag kan:
- Det vore en rejÀl överdrift att pÄstÄ att jag kan allt, men en ganska omvÀxlande yrkeskarriÀr har gjort att jag kan lite om det mesta, dÀr juridik och fotografering nog Àr mina spetskunskaper. En egen husrenovering och pÄ senare tid ett eget husbygge har ocksÄ gett mig ganska bra byggnadstekniska kunskaper.
Jag Àr nyfiken pÄ:
- I princip allt! Det Àr i sig en trygghet och styrka att kunna lite av varje. Det gör bland annat att man undviker problem och lÀttare reder ut de problem som man stöter pÄ. Det Àr helt och hÄllet nyfikenhetens vÄg jag surfat pÄ sedan tonÄren, och som tagit mig frÄn yrken som polis, jurist, rektor, teve-reporter och dÀr jag nu Àr i dag - och tÀnker stanna.
Jag skulle vilja:
- Att tjÀnstemÀn och politiker i vÄr kommun anstrÀnger sig ytterligare för att göra hela kommunen attraktiv som inflyttningsort. Vi har fantastiska möjligheter med kombinationen av en vÀrldsunik skÀrgÄrd i kontrast till vacker inlandsmiljö med bÄde skog, öppna landskap och mÀngder med insjöar.
Om att bo i VĂ€sterviks kommun:
- Jag flyttade tillbaka hit 1998, efter 14 Ă„r i Stockholm, och dĂ„ kĂ€ndes det som att tiden stĂ„tt stilla. NedlĂ€ggningen av Electrolux-fabriken var sjĂ€lvfallet en tragedi för mĂ„nga som arbetade dĂ€r, men sett i backspegeln tycker jag det blev startskottet för mĂ„nga positiva initiativ som utvecklat VĂ€sterviks kommun mycket. Jag upplever en helt annan entreprenörs- och framĂ„tanda hĂ€r idag jĂ€mfört med för tio Ă„r sedan. DĂ„ sĂ„g man mest hinder och nu ser man i mycket större utstrĂ€ckning möjligheterna. Ăven om det sjĂ€lvfallet finns mĂ„nga problem att lösa framöver sĂ„ Ă€r jag övertygad om att framtiden för VĂ€sterviks kommun ser ljus ut.
Nils Karlssons frÄga: "I dag sÀljs hus pÄ sitt lÀge, exempelvis havsutsikt, varför inte sÀlja hus pÄ sin nÀrhet till livskvalitet som tystnad, ren luft och natur?"
- För mig Àr havsutsikt livskvalitet, medan andra kanske istÀllet tycker det Àr skogen runt en enslig stuga som Àr det. Jag tycker nog att vÄra mÀklare Àr ganska duktiga pÄ att lyfta fram varje objekts unika, positiva egenskaper ur olika mÀnniskors livskvalitetperspektiv. Det Àr dock viktigt att man Àr saklig. Det Àr till exempel inte okej att beskriva ett förfallet torp med igenvÀxt trÀdgÄrd mitt i skogen som "ett boende med naturen inpÄ husknuten och med oÀndliga möjligheter för den kreative".
Jag skickar pinnen vidare till Stina Porsgaard:
- Om du fick önska dig vilket politiskt beslut som helst av vÄra lokala politiker och som skulle fÄ stor positiv pÄverkan pÄ inflyttningen till VÀsterviks kommun, vilket beslut skulle det vara?