Hockeytalang drömmer redan om USA och Kanada

Ishockeytalangen, Josef Sjöblom i Leksand, fyller 18 år den 31 januari. Det ska han fira med hockeyderby mot ärkerivalen Mora.

Josef Sjöblom blir 18 år den 31 januari.

Josef Sjöblom blir 18 år den 31 januari.

Foto:

Hockeyspelare2014-01-31 06:58

Josef Sjöblom är född och uppväxt i Västervik. Han har fått sin hockeyfostran i Västerviks IK. Sedan ett och ett halvt år är det ishockeygymnasiet i Leksand som står för hans utbildning. Det blir mycket ishockey vid sidan om studierna till personlig tränare. De består av ett par lektioner om dagen.

Hockeyträningen är mer intensiv. Det blir flera träningspass varje dag och två till fyra matcher i veckan. Josef är back i Leksands juniorlag.

– Det flyter på bra för mig.

Leksand kokar för närvarande av ishockey. Säsongens comeback i eliten har fått hela samhället att leva upp igen. Det många och tunga bakslagen på vägen tillbaka är glömda – åtminstone för tillfället.

– Ishockyen är riktigt het här nu. Nästan varje hemmamatch är slutsåld och alla snackar ishockey när det är matchdag, säger Josef Sjöblom.

Josef Sjöblom har kommit halvvägs i sin utbildning. Han drömmer om att komma över Atlanten och spela med de stora grabbarna i Kanada och USA. Han har redan undersökt möjligheterna att pröva lyckan i några av juniorligorna.

– Vi får se om det händer något.

I väntan på det kämpar han på i Leksand med ishockey från morgon till kväll. Han bor själv i en stor tvåa. Mamma behöver inte vara orolig. De flesta måltiderna äter han på restaurang. Klubben betalar.

– Det går bra, man får ta sitt ansvar, säger han.

2011 fick Josef Sjöblom Västerviks Lions ungdomsstipendium. Han fick ta emot stipendiet på Stora Torget. Motiveringen löd:

”Josef är en ishockeyspelare som med sin talang, sin positiva attityd och träningsflit redan uppmärksammats både nationellt och internationellt. Han har representerat Småland i TV-pucken och haft en framträdande roll där. Han har även deltagit i ett uppvisningsläger i Toronto, Kanada, 2011 och är även inbjuden till nästa läger 2012. Josef har även uppmärksammats av flera elitserieklubbar men har valt Leksands IF och deras ishockeygymnasium för sin kommande utbildning”.

Högtidsdagen blir som vanligt – med en stor portion ishockey alltså.

– Jag ska hinna umgås med familj och flickvän också, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!