Siffrorna Ă€r dystra i EU-kommissionens sommarprognos â till och med vĂ€rre Ă€n i vĂ„rprognosen frĂ„n början av maj. DĂ„ siades om en ekonomisk nedgĂ„ng pĂ„ 7,4 procent i hela EU i Ă„r och 7,7 procent i eurolĂ€nderna. Nu tros det i stĂ€llet landa pĂ„ 8,3 procent i hela EU och 8,7 procent i eurozonen.
ââVĂ€gen till Ă„terhĂ€mtning Ă€r fortfarande kantad av osĂ€kerhet. Pandemin har slagit hĂ„rdare Ă€n vĂ€ntat mot den europeiska ekonomin, konstaterar EU:s ekonomikommissionĂ€r Paolo Gentiloni pĂ„ en presskonferens i Bryssel.
VÀrst rÀknar EU-kommissionen med att ekonomin drabbas i de hÄrt coronadrabbade Italien och Spanien, med minussiffror för 2020 pÄ 11,2 respektive 10,9 procent. TÀtt efter följer Kroatien och Frankrike pÄ 10,8 och 10,6 procent.
Upp och ner
Sverige tillhör de lÀnder som drabbas minst, med en tillbakagÄng pÄ "bara" 5,3 procent. Det Àr tredje bÀst i EU efter Polen (-4,6 procent) och Danmark (-5,2).
Eventuell svensk glĂ€dje över det grumlas dock snabbt av att prognosen för 2021 tyder pĂ„ att Sverige dĂ„ hamnar nĂ€st sist i tillvĂ€xtligan, nĂ€r EU-lĂ€ndernas ekonomier â förhoppningsvis â börjar Ă„terhĂ€mta sig. För 2021 tros bara Finland visa upp en sĂ€mre uppgĂ„ng, med 2,8 procent mot 3,1 i Sverige och 5,8 i hela EU.
"Ăven om de mindre restriktiva Ă„tgĂ€rderna bidrog till att dĂ€mpa den omedelbara effekten pĂ„ ekonomin, sĂ€rskilt inom inrikesorienterade branscher, har exportindustrierna erfarit en stark tillbakagĂ„ng dĂ„ grĂ€nsöverskridande vĂ€rdekedjor brutits. Det kraftiga ekonomiska fallet för Sveriges huvudsakliga handelspartner vĂ€ntas innebĂ€ra en stor minskning av exporten", heter det bland annat i sommarprognosen.
Coronastöd
EkonomikommissionÀr Gentiloni flaggar för att fallet kan innebÀra att EU behÄller sina tillfÀlliga lÀttnader ett tag till för de annars strikta budgetreglerna vad gÀller underskott och skulder.
Samtidigt ser han ocksĂ„ de dystra siffrorna som ett Ă€n starkare argument för att EU-lĂ€nderna nu behöver ena sig om det kraftiga coronastöd â döpt till NĂ€sta generations EU â och den höjda lĂ„ngtidsbudget som kommissionen har föreslagit.
Framför allt vill han undvika att redan stora ekonomiska skillnader mellan medlemslÀnderna blir Ànnu större pÄ grund av coronakrisen.
ââVi ser ökade skillnader. Ăven om vi alla drabbats av en gemensam chock sĂ„ har den slagit olika mot olika medlemslĂ€nder. DĂ€rför har vi föreslagit NĂ€sta generations EU och det argumentet Ă€r nu starkare Ă€n nĂ„gonsin, sĂ€ger Gentiloni i Bryssel.