Kollektivavtal viktigt för seriösa företag!
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Jag är övertygad om att Ann-Marie fagerström effektivt kommer att visa på Nils Fredrik Aurelius i grunden löntagarfientliga inställning. Bara detta att Nils Fredrik Aurelius slingrar sig i frågan om annonsen i den lettiska tidningen är väldigt belysande. Tycker han att annonsen är bra eller tar han tydligt avstånd?
Nils Fredrik Aurelius, som tydligen inte förstår vilken viktig roll kollektivavtalen har på den svenska arbetsmarknaden, borde fråga någon företagare i denna fråga. Det är nämligen lika viktigt för det seriösa företaget som för den anställde att alla i branschen följer avtalet. Seriösa företag kan inte konkurrera med företag, som dumpar lönerna eller fuskar med arbetsgivaravgifter och skatter. För att upprätthålla en sund konkurrens måste alla aktörer på marknaden följa samma regler. Självklart kan då inte en del företag följa det lettiska kollektivavtalet och de andra det svenska.
Moderaterna i Sverige kallar sig själva för arbetarparti. För att någon skall tro på detta minst sagt humoristiska påstående måste Nils Fredrik Aurelius - till att börja med - uttala sitt oförbehållna stöd för de svenska kollektivavtalen.
DEBATT
Lennart Beijer, Hultsfred, är riksdagsledamot för vänsterpartiet.
Lennart Beijer, Hultsfred, är riksdagsledamot för vänsterpartiet.