Facket en bromskloss

Västervik2006-12-29 00:25
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Sharad Bhatt försöker tappert försvara facket. Ge mig ett enda exempel där facket underlättat för en arbetslös. Du vet eller borde veta att när ett företag blir tvunget att säga upp personal är det alltid först de icke fackligt anslutna som sparkas. Du bör veta att icke fackmedlemmar som är arbetslösa inte heller får något arbete. I det här fallet vet jag. Du vet att en arbetslös som inte tillhör facket inte heller får något vikariat annat än julhelger påskhelger och under midsommar. I det fallet vet jag.

Jag vet inte hur det är i dag, men för några år sedan kunde en arbetslös tillhörande ett fack inte inneha en styrelsepost och än mindre en ordförandepost. Jag vet det från tiden före pensionärstillvaron. Facket är en bromskloss på arbetsmarknaden. Nu är det inte förr som gäller utan just nu med andra förutsättningar.

A- kassereformen är bra för du vet, antar jag, att en icke fackföreningsmedlem hade en arbetslöshetsersättning långt under en fackföreningsmedlem. Nu blir det lika för alla. Facket gnyr och gnäller av förståeliga skäl. Ett argument att tillhöra ett fack försvinner.
Är IF Metalls satsning på sitt riskkapitalbolag Metallica en satsning för nya jobb eller en satsning för att berika Metallics styrelsemedlemmar?
Angående allmän rösträtt var det inte sossarna som drev den frågan utan folkpartiet, det borde du veta.
Du undrar om du skall skratta eller gråta. Du skall gråta över hur illa ditt fack sköter sig. Vi är överens, tror jag i vart fall, om att vi vill bibehålla vår demokrati och det borde också innefatta fackföreningarna. I en demokrati finns något som heter föreningsrätt, det vill säga att du kan tillhöra eller inte tillhöra en förening utan att bli diskriminerad. Den svenska fackföreningsrörelsen lever i en demokrati och bör leva upp till det! Sharad Bhatt, som facklig företrädare bör du nog ägna din tid till att fundera över vad en eventuell fackföreningsmedlem får ut av sitt medlemskap. Med dagens så kallade förmåner är det bara att avsäga sitt medlemskap och få lite mer i plånboken.
DEBATT
Nils Ronquist är kristdemokrat.  
Läs mer om