Tommy vann allt i Kräftfajten

18 augusti 2008 00:07
Tjust MK:s junior Tommy Johansson är i det närmaste oslagbar i folkrace. När Skillingaryds MK arrangerade Kräftfajten ingående i Smålandsserien var Tommy den ende junioren som körde hem allt.

 

Allt innebär att han segrade i samtliga av sina kvalheat och körde hem A-finalen, motståndet i A-finalen var det bästa tänkbara. S

 

Samtliga toppförare i årets juniorklass. Vinsten innebär att Tommy utökade sin totalledning i juniorernas serie, ledningen till tvåan är numera 14 poäng.

 

Tre deltävlingar återstår, Nässjö, Oskarshamn och Vimmerby. Frågan är alltså om Tjust MK ska få en Smålandsmästare i folkrace i år.

 

Lite smolk i bägaren är förvisso det att Tommy blev av med sin nuvarande tävlingsbil, så teamet bakom honom kommer att ha veckan full med att bygga en ny till lördag den 23/8 när tävlingen i Nässjö ska köras.
Så jobbar vi med nyheter
 Läs mer här!