Västervik åkte till Oskarshamn och fick sämsta tänkbara start på matchen. Redan efter en dryg halvminut spräcktes målnollan genom Victor Svensson. Och det var en bekant förre detta VIK-spelare som låg bakom målet. Mitch Wahl visade framfötterna och assisterade till Oskarshamns ledningsmål.
Oskarshamn var det hetare laget i den första perioden, men i andra klev Västervik fram. I början på den andra perioden hittade Olle Liss en lucka bakom Oskarshamns målvakt och fastställde kvitteringen.
– Vi blandar och ger lite för mycket. Vi ger Oskarshamn för mycket klara lägen. Vi måste få fast dem lite längre i vår anfallszon och få tryck på dem där, sade Olle Liss till C More efter andra perioden.
LÄS MER: Så var derbyt minut för minut
Conny Strömberg hade segerreceptet klart.
– De har haft tre powerplay och vi har bara haft ett, så jag hoppas att vi kan få fler så att vi kan skapa lite tryck, sade Strömberg inför den avgörande perioden.
Och det var precis på det sättet segermålet kom till. Conny Strömberg till Olle Liss. Och 2–1 Västervik efter ett distinkt avslut.
– Sista perioden är det inget snack. Vi går ut och spelar stabilt och vi märker från början att de blir nervösa.
– Det känns förbannat bra. Vi är ett jävligt starkt gäng. Vi lyckas gång på gång ta dom här viktiga poängen. Det är förbannat skönt, säger matchhjälten Olle Liss till C More efter matchen.
Oskarshamn tryckte på mot slutet men kom aldrig närmare än så. Västervik vinner och tar fjärde raka segern mot Oskarshamn den här säsongen.
Västervik är alltjämt fyra i tabellen, medan Oskarshamn halkar efter slutspelslagen och befinner sig på en tionde plats.