VIK:s nyförvärv nätade direkt

Hockeysäsongen är igång. Västerviks IK fick en skön start då de vann borta mot Almtuna efter förlängning.

Foto: ILKKA RANTA

Ishockey2017-08-15 21:28

Om en dryg månad börjar Hockeyallsvenskan. Men innan dess ska ett gäng träningsmatcher spelas för VIK:s del.

De började i Märsta där de ställdes mot seriekonkurrenten Almtuna IS, ett Almtuna som hade en träningsmatch spelad sedan tidigare, förlust med 3–4 mot Djurgården.

Den första perioden var, föga förvånande, inget direkt att skriva hem om. Lagen rev och slet, men det var uppenbart att de inte är inne i matchspelet ännu. Och konstigt vore väl annars.

– Almtuna kommer över oss ganska rejält där ett tag. Sett till målchanser var det väl rätt jämnt, men i vårt lag var det ingen som kom upp i någon högre nivå i första, säger tränaren Roger Forsberg som gjorde sin första match som huvudansvarig i VIK:

I den andra perioden såg vi en bättring. Det var Almtuna som tog ledningen när bara en dryg minut hade spelats.

VIK, som spelade i sina ljusblåa uppvärmningströjor, växlade upp efter detta. Och en som verkligen la in en hög växel var try out-spelaren Tony Pappila.

Forwardens agerande när han sprätte upp 1–1 i nättaket, efter att ha brutit sig in från kanten, var mäkta imponerande.

Pappila försöker spela till sig ett kontrakt för hela säsongen och den där showen försämrade knappast hans aktier.

VIK nöjde sig inte med det i andra perioden. I 16:e minuten krigade Patrik Blomberg in ledningsmålet. Blomberg kasse var emellertid motsatsen till Pappilas när det gäller estetik.

– Vi vinner fler kamper i andra perioden och är rejälare i allt vi gör där ute, säger Roger Forsberg.

Tredje perioden inleddes vasst från VIK:s sida som ganska snabbt skaffade sig två raka power play. Någon mål föll dock inte, i stället kunde Almtuna kvittera när drygt sju minuter återstod, inte helt orättvist då upplänningarna hade två ramträffar tidigare.

– Vi spelade bra inledningsvis och borde kanske ha avgjort i nåt av våra power play, tycker Forsberg.

I förlängningen, där det spelades tre mot tre, tog det inga längre tider innan Joacim Hedblad tog tag i saken och sprätte dit segermålet till 3–2.

– Ett fint mål. Det är skoj att vara igång med matchandet. Givetvis finns det mycket att jobba på, men vi har en bra grund att stå på, säger Roger.

– Det här var en bra genomkörare mot en skridskostarkt lag som Almtuna.

Kommer du att testa olika variationer i femmorna eller försöker du sätta kedjorna och backparen tidigt?

– Tanken är att försöka spela in de formationerna vi hade nu, så att de kan hitta kemin. Vi ska ha tålamod. Sedan vet jag ju att det kommer bli ändringar på grund av skador, sjukdomar och andra skäl. I dag saknade vi "PG" (Pierre Gustavsson) på grund av sjukdom.

VIK vann varenda träningsmatch inför förra säsongen.

De inledde på samma bana i år.

Några spelare du vill lyfta extra?

– Pappila såg intressant ut. En irrationell spelare som gjorde ett fint mål. Fransson var stabil i kassen. Och fjärdekedjan med Tenemyr, Georgsson och Viktor står för något bra där ute, både i box play och fem mot fem. Vi nöjer oss där.

Poäng, VIK: Patrik Blomberg 1+1, Joacim Hedblad 1+0, Tony Pappila 1+0, Jörgen Karterud 0+1, Andreas Frisk 0+2, Christopher Fish 0+1.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!