Härom dagen lade han till vid Sandbyhovsbryggan i Loftahammar. Dit kommer han regelbundet med sin skuta Venus.
Lars Lind är född i Stockholm och uppväxt i Norrköping. Redan 1957, då Lars Lind var 14 år mönstrade han på en skuta som besättningman och egentligen har han aldrig mönstrat av sedan dess.
- Jag seglade på skutor fram till mitten av 60-talet då skutfarten i stort sett försvann. Nu ska allt gå på lastbil.
Men Lars Lind gav inte upp tanken. Han köpte sin Venus år 1994, då var hon ett vrak.
- Under nästan tio år höll jag på att rusta henne. De större ingreppen som byte av bord har jag fått hjälp med, annars har jag gjort det mesta själv inklusive riggen.
- Venus är snäll att segla, hon är lätt att föra fram. Jag sätter de fyra seglen så ofta jag kan, bara i undantagsfall tar jag till råoljemotorn.
Venus byggdes 1929 i Lynäs, på norra Själland i Danmark. Efter Lars Linds grundliga renovering ser hon ut som ny.
Varje höst gör Lars Lind och Venus två resor utmed ostkusten.
- Jag seglar till Mörbylånga på Öland och lastar potatis och lök, hela lastrummet fullt. Det blir närmare tio ton. Dessutom säljer jag sill som jag köper på annat håll. Sedan drar jag mig norröver och stannar i mindre orter.
- Städerna undviker jag, jag säljer bättre på småorter. Tidigare lade jag till i Västervik, men nu är det mer trafik än torg vid hamnen och ingen kommer och handlar.
Ända upp till Oxelösund seglar Venus och ibland blir det en avstickare in i Mälaren.
- I slutet av oktober vänder jag ner till Mörbylånga igen och så börjar resan norrut. Ibland följer frugan med men oftast reser jag ensam.
Lars Lind utstrålar lugn och ro. Han tar sig tid och njuter av sina resor.
- Det blir sköna kvällar i kajutan, ofta i sällskap med en god bok, säger en av landets allra sista skeppare på potatisskuta. I november kommer han tillbaka till Loftahammar.