Spelar i bandet och pratar politik

I går spelade han med sitt band New Lanark på Congero. Resten av helgen väntar studiecirkel och umgänge med flickvännen. För Jonathan Hoffsten blir det en intensiv helg.

En spelning med bandet New Lanark blir den största händelsen i helgen för Jonathan Hoffsten. Foto: Lisa Olaison

En spelning med bandet New Lanark blir den största händelsen i helgen för Jonathan Hoffsten. Foto: Lisa Olaison

Foto: Lisa Olaison

Västervik2008-10-11 00:06

Jonathan är sedan två år tillbaka sångare i bandet New Lanark, som på fredagkvällen spelade på Congero. Det var inte första gången han stod på den scenen.

- Jag har gjort det både med bandet och ensam flera gånger tidigare, berättar han.

New Lanark spelar musik som av Jonathan beskrivs som en blandning mellan rock, blues och psykedelsik musik.

Musikintresset dominerar stort för snart 17-årige Jonathan och det tar han fasta på även i skolan. 

- Jag går på estetprogrammet med inriktning musik.

Att gå i skolan och repa med bandet tar det mesta av hans tid. Sedan jobbar han extra på Congero också. 

- Jag är med i en arbetsgrupp där och brukar städa, stå i kassan och ringa runt och boka band och så, berättar han.

Resten av helgen bjuder på ett annat av hans stora intressen - politik.

- Jag är med i en studiecirkel och den ska träffas i helgen. Annars ska jag vara med min flickvän. Jag har inte planerat så mycket.

Personligt
Namn: Jonathan HoffstenÅlder: 16 årBor: VästervikIntressen: Musik och politikFavoritartister: Jimi Hendrix, the White Stripes, Led ZeppelinFavoritpryl: Min gitarr
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om