Raili Mannerla tömmer ateljén

Konstnären Raili Mannerla har under flera års tid haft ateljé i Atriohuset i Västervik.Snart lämnar hon lokalen. Men innan dess arrangerar hon utställning och utförsäljning.

Utställning. Raili Mannerla arrangerar uställning i sin ateljé nästa helg, innan hon lämnar lokalerna.
Detta är en arkivbild.

Utställning. Raili Mannerla arrangerar uställning i sin ateljé nästa helg, innan hon lämnar lokalerna. Detta är en arkivbild.

Foto: Karin Hertz

Konst2014-11-22 10:16

– Jag har sagt upp lokalen som jag tycker är för stor för mig nu, säger hon.

På utställningen visar hon både gammalt och nytt, allt från textilkonstverk i det stora formatet till koppartrådsarbeten i det lilla.

Det sistnämnda är sådant som ingår i hennes senare produktion.

– Jag har ju nästan ingen syn kvar, säger Raili och förklarar att hon inte längre kan ägna sig åt det som annars varit hennes specialitet, nämligen textilhantverk.

– Däremot går det bra att arbeta med mer rejäla material som koppartråd och skrot, förklarar hon.

Utöver de egna konstverken har Raili genom åren även samlat på sig material av allt möjligt slag. Sådant hon tänkt använda till kommande projekt.

– Nu tänker jag försöka sälja ut allt som jag samlat på mig, och jag ska även försöka sälja de konstverk som jag har sparat, säger hon.

Så småningom planerar hon också att auktionera ut några av de mattmönster hon skapat för att sedan skänka pengarna till forskning om sjukdom i gula fläcken.

– Jag vill gärna försöka göra lite nytta medan jag ännu har huvudet på skaft, säger hon.

Hon har gjort liknande saker förut. Bland annat har hon skänkt en serie mattmönster till organisationen Heed Bangladesh som arbetar för att motverka fattigdom i landet.

I somras hälsade vi på Raili i ateljén. Resultatet blev ett porträtt. Om du missade det i papperstidningen finns det fortfarande att läsa här!

Raili Mannerlas utställning i Atriohuset pågår mellan den 28-30 november.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!